افتخار ما به پنج نسل پیشینه ریخته گری در نیاکان و خانواده ما است.
که تجربه بیش از یک قرن را به فرزندان پیرو این عمل و علم انتقال داده اند.

تماس با ما

021-55251666
021-55251777
09121279218 📱

تماس با ما

021-55251666

021-55251777

09121279218 📱

افتخار ما به پنج نسل پیشینه ریخته گری در نیاکان و خانواده ما است. که تجربه بیش از یک قرن را به فرزندان پیرو این عمل و علم انتقال داده اند.

ریخته گری فول مولد

ریخته گری فول مولد

ریخته گری فول مولد (full mold) یا ریخته گری بدون مدل در این نوع ریخته گری همانطور که از نامش پیداست ریخته گری بدون مدل است. یعنی فقط با اسفاده از نقشه یا مدل فومی ریخته گری می شود. ریخته گری بدون مدل موقعی استفاده می شود که یا از قطعه نمونه ای وجود ندارد یا نمی توان از آن مدل گیری کرد. معمولا برای قطعات با تعداد کم ریخته گری می شود. 

5 مرحله ریخته گری فول مولد:

مرحله اول: داشتن نقشه یا مدل فومی از آن است اگر هم مدل فومی از آن نیست باید درست شود. در این مرحله برای ریخته گری بدون مدل قطعات از روی نقشه ای که با تمام جزئیات باید یک مدل فومی ساخته شود. در نقشه باید تمامی جزئیات شامل ابعاد دقیق ، متریال (جنس قطعه) ، محل دقیق ماشین کاری و موارد کنترل قطعه (خصوصیات قطعه) به عنوان مثال: میزان سختی ، پولکی ، y بلوک ، تست موارد آزمایشگاهی ، X Ray ، Ultra sonic می باشد.

مرحله دوم: اگر چندین تا از قطعه می خواهیم در این مرحله باید به تعداد آن مدل یونولیتی ساخته شود. در این مرحله اگر برای یک قطعه می خواهیم به روش ریخته گری بدون مدل قطعه تولید کنیم باید توجه کرد که برای قطعات با تعداد بالا این روش به صرفه نیست و باید از بقیه روش ها استفاده کرد

بعد از مشخص شدن تعداد قطعات برای ریخته گری فول مولد باید به همان تعداد مدل فومی ساخته شود(در مراحل بعد راجع به این بیشتر توضیح می دهم)

همچنین بخوانید: ریخته گری آلومینیوم

مرحله سوم: باید از مدل فومی قالب گیری کرد و این کار را با روش ریخته گری ماسه ای قالب آن را تهیه می کنیم. بعد از اینکه به تعداد کل قطعات مورد نیاز مدل فمی ساخته شد باید از آنها به روش ریخته گری ماسه ای قالب تهیه کنیم.

مرحله چهارم: در این مرحله باید مواد مذاب را داخل قطعه بریزیم که داخل آن مدل یونولیتی نیز قرار دارد. پس از مشخص شدن متریال قطعه ، شمش آن را ذوب می کنیم. زمانی که مواد مذاب داخل قالب ماسه ای بشود مدل یونولیتی که داخل قالب است می سوزد و از بین می رود. پس از مدتی مواد مذاب خنک شده و  که سرد شده است را از قالب جدا می کنیم.

مرحله پنچم:  قطعه جدا شده دارای ذرات زائد است. آن را با دستگاه تراش حذف کرده و به شکل نهایی با تمام جزئیات مثل رنگ آن ، براق یا مات بودن  می رسانیم

نکته: ریخته گری قطعات در نمونه سازی و تولید محدود مورد استفاده قرار می گیرد

با دانش این 5 مرحله می توانیم یک قطعه با روش ریخته گری فول مولد (full mold casting) یا ریخته گری قطعات بدون مدل یک یا چند قطعه داشته باشیم.

همچنین بخوانید: ریخته گری دقیق چیست؟

Call Now Button