افتخار ما به پنج نسل پیشینه ریخته گری در نیاکان و خانواده ما است.
که تجربه بیش از یک قرن را به فرزندان پیرو این عمل و علم انتقال داده اند.

تماس با ما

021-55251666
021-55251777
09121279218 📱

تماس با ما

021-55251666

021-55251777

09121279218 📱

افتخار ما به پنج نسل پیشینه ریخته گری در نیاکان و خانواده ما است. که تجربه بیش از یک قرن را به فرزندان پیرو این عمل و علم انتقال داده اند.

ریخته گری چیست؟

ریخته گری

ریخته ‌گری عبارت از شکل دادن فلزات و آلیاژها از طریق ذوب ، ریختن مذاب در محفظه ای به نام قالب و آنگاه سرد کردن و انجماد آن مطابق شکل محفظه قالب می‌باشد. این روش ، قدیمی‌ ترین فرآیند شناخته شده برای بدست آوردن شکل مطلوب فلزات است. اولین کوره ‌های ریخته‌ گری از خاک رس ساخته شده است که لایه‌ هایی از مس و چوب به تناوب در آن چیده می ‌شد و برای هوادادن از دم فوتک بزرگی استفاده می ‌کردند. بسیاری از قالب های اولیه نیز از خاک رس ، خاک نسوز ، ماسه و سنگ تهیه می‌ شود
روش ‌های ریخته ‌گری از دیدگاه نوع قالب به دو دسته تقسیم می‌ شوند: ریخته ‌گری در قالب های یکبار مصرف و در قالبهای دائمی
ریخته گری در زمینه صنایع فولاد سازی و آهن آلات ، کاربرد وسیعی دارد که میتوان به تولید فولاد آلیاژی و آهن زنگ نزن اشاره کرد.

ریخته گری مداوم شمش فولاد بعنوان یکی از روش های نوین ریخته گری در دنیا می باشد که به ماشین ریخته گری (Casting Machine) نیاز خواهیم داشت. در ریخته گری اگر قطعه تولید شده مستقیما به شکل نهایی خود ایجاد شود، آن قطعه را ریخته گری می گویند.

بطور کلی روش های ریخته گری متعددی به غیر از روش ایجاد قالب ماسه ای همانند ریخته گری دایکاست (ریخته گری تحت فشار) ، ریخته گری گریز از مرکز و و ریخته گری دقیق وجود دارد.

ریخته‌ گری با توجه به تکنولوژی و مجموعه تجهیزاتی که در قالب گیری دخیل هستند شامل موارد زیر می‌شود: ریخته‌گری در قالب ماسه ‌ای، ریخته‌گری به روش ریژه (قالب‌های فلزی)، ریخته‌گری در قالب فلزی و با فشار کم، ریخته‌گری در قالب فلزی و با فشار بالا، دیزاماتیک، ریخته‌گری دقیق، ریخته‌گری در قالب‌های کوبشی و غیره. هر یک از موارد فوق دارای کاربردی است، که با توجه به میزان تولید قطعه، کیفیت مورد نظر آن، ابعاد و جنس قالب، از هر یک از این روشها استفاده می‌شود

مهمترین روشهای ریخته‌گری

ریخته‌ گری در قالب ‌های موقت شامل ریخته ‌گری در ماسه و در قالب های پوسته ‌ای
ریخته گری در قالب های دائمی شامل ریخته‌ گری در قالب های فلزی به روش گریز از مرکز

در روش هاي ريخته گري متداول هزينه هاي زيادی برای طراحی و ساخت مدل ها و قالب ها صرف می شود. در قطعات پيچيده تر اين هزينه ها بيشتر می شود. برای حذف هزينه های اين کار برخي مراحل ساخت قطعات ريخته گری بايد حذف شود. با الهام از روش های نمونه سازی سريع قطعه سازی به صورت قطره ای، يا به صورت جرياني از قطرات مذاب با دما، قطر و نرخ خروج مناسب، جهت ايجاد لايه هاي قطعه کار و در نتيجه ساخت قطعه کارهای پيچيده مورد استفاده قرار می گيرد. اين روش قابليت ساخت قطعات ريخته گری پيچيده که ساخت قالب آنها طی روش های متداول مشکل می باشد، را دارد. در اين مقاله ابتدا به طراحی و ساخت يک دستگاه توليد سريع قطعات به صورت قطره ای پرداخته شده است. در اين روش مواد اوليه به صورت سيم تغذيه می شوند، که پس از ذوب، جريان قطرات مذاب مورد نظر را ايجاد می کند. در اين مقاله از آلياژ قلع و سرب به عنوان ماده اوليه استفاده شده است. می توان با تغييرات جزيي در دستگاه، از سيم هايی با جنس هاي مختلف استفاده نمود. قطرات مذاب داراي سه خاصيت می باشند که بر روي شکل لايه ها و خواص قطعه ايجاد شده تاثير می گذارد. اين سه خاصيت عبارتند از: قطر، دما و نرخ خروج قطرات. عواملي که بر روي اين خواص تاثير دارند، عبارتند از: سرعت تغذيه سيم، دما و قطر نازل خروجي.

براساس تحقیقات باستان شناسان ریخته گری فلزات یک تکنولوژی ما قبل تاریخ بوده و قدمتی شش هزار ساله دارد.

اولین اشیای ساخته شده از فلزات به صورت قطعات کوچک چکش کاری شده از مس هستند که قدمت انها به نه هزارسال قبل از میلاد مسیح در خاور نزدیک میرسد.

درارتباط با چگونگی پیدایش ریخته گری می توان اینگونه تحلیل کرد که با توجه به اینکه پتک کاری قبل از ریخته گری مورد استفاده بشر قرار گرفته است ممکن است در هنگام پتک کاری عمل ذوب به طور اتفاقی صورت گرفته باشد… 

 

 

از نقطه نظر تاریخی ریخته گری را می توان به چند دوره تقسیم نمود که در اینجا شرح مختصری را بیان میکنم:

 

  1. دوره برنز(مس و مفرغ): دوره برنز در خاور نزدیک و در حدود 3000 سال قبل از میلاد مسیح اغاز شد.

اولین اشیای کشف شده به صورت الیاژی از مس و ارسنیک (حدود4 درصد) بوده است.این الیاژ که مصرف عمومی داشت همزمان باخاور نزدیک در اروپا به خصوص انگلستان نیز مورد استفاده قرار گرفت.

موضوع مهم این دوره پی بردن به تاثیر قلع بر خواص مس است که باعث افزایش استحکام و سختی ان میشود.این موضوع هنوز در پرده ابهام است زیرا نه سنگ معدن مس حاوی قلع بوده است و نه اینکه معادن مس و قلع نزدیک هم قرار دارند که الیاژ شدن انها به طور اتفاقی امکان پذیر باشد.

 

  1. دوره اهن: پیدایش اهن به عنوان یک دوره به 2000 سال قبل از میلاد مسیح میرسد.نام اهن در زبان پهلوی به عنوان(الیسن)در المانی(ایزن)ودر انگلیسی(ایرن) نامیده شده است و احتمالا به هنگام ذوب مس به ان پی برده اند. درهرحال در حدود 1000 تا 1200 سال قبل از میلاد اهن تقریبا ماده اصلی اغلب سلاحها و ابزارها را تشکیل می داد در حالی که برنز به منظور ساخت ظروف وگلدانها و اشیای تزئینی قرار می گرفت.

بدیهی است که اهنهای به دست امده در این دوره را نمی توان به ریخته گری نسبت داد بلکه این اهنها در اثر پتک کاری بر روی اهن اسفنجی به دست امده است.با توجه به نقطه ذوب بالا( c1539) بدیهی است که ذوب مستقیم اهن تا قرن نونزدهم امکان نبوده ولی در اواسط دوره اهن بر اثر افزایش کربن و پایین امدن نقطه ذوب (در چدنها) قطعات ریخته گری نیز به وجود امد.

نکته مهم دیگر کشف عملیات حرارتی بر روی اهن بود که از اهمیت خاصی برخوردار است.

در دوره اهن تحولات جدیدی در الیاژهای مس نیز به وجود امد و الیاژهای مختلفی از مس و قلع ساخته شد.

از عجایب این دوره ساخت مجسمه رود س است که در سال 290 قبل از میلاد ساخته شده و جزء عجایب هفت گانه محسوب میشود. این مجسمه 32 متری که از قطعات مختلف برنز ریخته گری شده و وزنی حدود 390 تن داشت طی زمین لرزه ای در دریای مدیترانه غرق شد.

 

  1. دوره تاریک صنعتی: در سده های سوم و جهارم بعد از میلاد تا قرن چهاردهم میلادی یک دوره رکود در صنایع و از جمله ریخته گری به وجود امد. البته با توجه به حکومت کلیساها و تزئینات ان نظیر ناقوس/شمعدانی و … روشهای جدیدی در ریخته گری ایجاد شد.( قالبگیری با فرمان )

 

  1. دوره رنسانس صنعتی:این دوره از سال 1500 تا 1700 میلادی به طول انجامید.

در این دوره صنعت توپ ریزی بنا نهاده شد. در ابتدا لوله های توپ از برنز و سپس از چدن ساخته شد و در این رابطه دولت عثمانی نقش زیادی داشت. در این دوره همچنین کوره ها از نظر دمش رونق یافت و برای مذاب از نگهدارنده استفاده شد. دوره رنسانس صنعتی را علاوه بر تکامل کوره ها و سیستمهای دمشی از نظر مواد اولیه باید اغاز استفاده از ماسه و روش ریخته گری در ماسه محسوب کرد.

ظهور چدن و فولاد به عنوان مواد اولیه در ساخت قطعات و لوازم دفاعی و خانگی و نیز استفاده از الیاژهای متفاوت مس نظیر برنز و برنج و عناصر دیگر و همچنین استفاده از طلا در ساخت زینت الات و قطعات تزئینی از مظاهر دیگر این دوره است.

در این دوره متالورژی به عنوان یک علم مستقل پیشرفت کرد نظریه ساختار بلوری فلزات و سایر مواد توسط    ( هارسویکر ) فرانسوی اعلام شد. قرن هفدهم قرن دستیابی به ابزار جدیدی به عنوان میکروسکوپ بود که تحولی جدیدر علم متالورژی ایجاد کرد.

 

  1. دوره انقلاب صنعتی : یکی از تعاریف انقلاب صنعتی این است که حداقل 50 درصد از تولید هر ماده از خانه یا کارگاه های کوچک به کارخانه منتقل شود.

مهمترین تحولات انقلاب صنعتی را میتوان ساخت اولین کوره هواده با سوخت کک در سال 1709 نامید و ابراهام دارابی در سال 1777 اولین کوره بلند خود را برای ذوب و احیای سنگ معدن اهن به کار انداخت.

علاوه بر نوع کوره/ روش دمیدن و استفاده از دمنده های بهتر و اطلاع کافی از وجود واکنشهای گرمازا میان هوا و سوخت را باید از عوامل اصلی دیگر در تحول و تکامل ریخته گری محسوب کرد.

روشهای دمیدن که با استفاده از کیسه هوا(فوتک)انجام می گرفت در این دوره جای خود را به دمنده هایی که با موتور بخار کارمی کردند داد.

همچنین زیمنس در سال 1846 از طریق ذوب چدن و اهن قراضه و استفاده از پودر زغال کک کوره های روباد ده را بوجود اورد.

استفاده از سرب و روی در ریخته گری به صورت فلزاتی مستقل و نه فقط به عنوان عناصر الیاژی و به ویژه استفاده از روی برای ساخت ظروف در دوره انقلاب صنعتی معمول شد.

کشف نیکل در سال1751 واستفاده ان در سال1800 به عنوان عنصر الیاژی و نیز کشف و استفاده از دو فلز سبک و پر استحکام الومینیم و منیزیم از موارد بسیار مهم در این دوره به شمار می ایند.

Call Now Button