آلیاژ های آلومینیوم

آلیاژهای آلومینیوم از متنوع ترین آلیاژها هستند که به دلیل سبک وزنی و دوام بالای آن ها کاربردهای فراونی دارند. آلیاژهای آلومینیومی به ۸ سری کلی تقسیم شده اند که شامل سری های ۱۰۰۰، ۲۰۰۰، ۳۰۰۰، ۴۰۰۰، ۵۰۰۰، ۶۰۰۰،  ۷۰۰۰ و ۸۰۰۰ هستند.

سری آلیاژهای آلومینیومی ۱۰۰۰:
دارای حداقل ۹۹ درصد آلومینیوم هستند. این سری از آلیاژهای آلومینیومی دارای مقاومت به خوردگی بسیار بالا، رسانای جریان الکتریکی و گرمایی بالا، پذیرش ماشین کاری، خواص مکانیکی نسبتا پایین و قابلیت جوش پذیری اند. همچنین این سری از آلیاژها نرم هستند و در کارهایی مانند ساخت بسته بندی های فویلی برای مواد غذایی، اتصالات الکتریکی و سیم های جوشکاری استفاده می شوند.
سری آلیاژهای آلومینیومی ۲۰۰۰:
تشکیل شده از دو عنصر اصلی آلومینیوم و مس همراه با عناصر آلیاژی دیگر هستند. از خصوصیات این سری از آلیاژها می توان به استحکام بالا، سختی بالا، جوش پذیری خوب، مقاومت به شکستگی بالا و قابلیت ریخته گری پایین اشاره کرد. می توان خصوصیات گفته شده را به وسیله اضافه کردن عناصر آلیاژی مانند منیزیوم و نقره بهبود داد. از سری ۲۰۰۰ آلیاژهای آلومینیومی می توان در صنایع هوافضا، ساخت بدنه هواپیما و فضاپیما، ساخت بدنه خودروهای سنگین و ساخت پرچ ها و یا پیچ ها در قطعات مختلف استفاده کرد.
سری آلیاژهای آلومینیومی ۳۰۰۰:
از دو عنصر اصلی آلومینیوم و منگنز تشکیل شده اند که دارای استحکام بیشتری نسبت به سری آلیاژهای ۱۰۰۰ آلومینیومی هستند. این سری از آلیاژهای آلومینیومی دارای خواصی هستند که می توان استحکام کششی بالا، شکل پذیری بالا، مقاومت به خوردگی بسیار خوب، منطقه پلاستیک بالا و قابلیت جوش پذیری خوب را نام برد. از این سری از آلیاژها می توان در ساخت قوطی های مواد غذایی، ساخت رادیاتورهای وسایل نقلیه، ساخت وسایل صنایع شیمیایی و ساخت سقف ها نام برد.
سری آلیاژهای آلومینیومی ۴۰۰۰:
تشکیل شده از دو عنصر اصلی آلومینیوم و سیلیکون هستند که دارای نقطه ذوب پایینی اند که موجب شده است از این آلیاژها بتوان در ریخته گری استفاد کرد. از خصوصیات این سری از آلیاژهای آلومینیومی می توان عملیات حرارتی ناپذیر بودن آن ها (با اضافه کردن عنصر Mg  به آن می توان این خاصیت را تا حدی اضافه کرد)، استحکام متوسط و مقاومت در برابر خوردگی را نام برد. از این سری از آلیاژها می توان به عنوان سیم جوشکاری و لحیم استفاده کرد.
سری آلیاژهای آلومینیومی ۵۰۰۰:
دارای دو عنصر اصلی آلومینیوم و منیزیوم هستند که می توان سختی این سری از آلیاژهای آلومینیومی را به وسیله انجام فرایندهای تغییر شکل پلاستیک سرد افزایش داد. از ویژگی های این سری از آلیاژهای آلومینیومی می توان به استحکام بالا، مقاومت به خوردگی بالا، جوش پذیری خوب، مقاومت در برابر دماهای بسیار پایین حتا دماهای نزدیک به  صفر مطلق، مقاومت بالا در محیط های شامل SO2 ,HNO3 ,H2SO4 ,H3PO4، نرم بودن و چگالی پایین اشاره کرد. از این سری از آلیاژهای آلومینیومی می توان در ساخت مخازن سوخت و مواد غذایی، اتصالات الکتریکی، ساخت قطعات موشک، ساخت بدنه قایق ها و کشتی ها و … استفاده کرد.
سری آلیاژهای آلومینیومی ۶۰۰۰:
از عناصر آلیاژی اصلی آلومینیوم، منیزیوم و سیلیکون تشکیل شده اند. از ویژگی های این سری از آلیاژها می توان به استحکام متوسط، نرمی بالا، مقاومت به خوردگی بالا در محیط های دریایی، جوش پذیری خوب و شکل پذیری بالا اشاره کرد. از این سری از آلیاژهای آلومینیومی می توان در صنایع خودروسازی، صنایع کشتی سازی، صنایع بازیافتی، ساختمان سازی، معماری و ساخت انواع پل ها استفاده کرد.
سری آلیاژهای آلومینیومی ۷۰۰۰:
از دو عنصر اصلی آلومینیوم و روی همراه با عناصر آلیاژهای دیگر تشکیل شده اند. این سری از آلیاژهای آلومینیومی دارای استحکام و مقاومت به خستگی بیشتر نسبت به دیگر سری از آلیاژهای آلومینیومی هستند و همین طور مقاومت به خوردگی و جوش پذیری آن ها نسبت به دیگر آلیاژهای آلومینیومی کمتر است. از این سری از آلیاژهای آلومینیومی به صورت گسترده ای در صنایع هوافضا استفاده می شود. به خصوص در قطعاتی که نیازمند به مقاومت به خستگی بالایی باشد استفاده می شود.
سری آلیاژهای آلومینیومی ۸۰۰۰:
شامل آلیاژهایی هستند که در سری های قبلی آلیاژهای آلومینیومی گنجانده نمی شوند و بیشتر دارای عناصر آلیاژی Fe ,Ni ,Li ,Sn ,Si ,Ce هستند. تعدادی از ویژگی های این سری از آلیاژهای آلومینیومی در زیر آمده اند:
Al-Fe-Ni: دارای استحکام و رسانایی الکتریکی بالا.
Al-Li: دارای استحکام و سفتی بالا در عین داشتن چگالی پایین.
Al-Sn: دارای استحکام و مقاومت به خوردگی بالا.
Al-Fe-Si: دارای شکل پذیری، نرمی و رسانایی بالا.
و …
از این سری از آلیاژها می توان در نیروگاه های اتمی، صنایع غذایی، بلبرینگ خودروها، ساخت رساناها و … استفاده کرد.

این مقاله توسط سایت ریخته گری پیشتاز  تهیه و تولید شده است