آلیاژ استیل

استنلس استیل (stainless steel) یا فولاد زنگ نزن یکی از پر کاربرد ترین آلیاژ های فولاد در دنیاست.

انواع آلیاز استیل

شاید اگر به هندبوک های مربوط به فلزات و متالوژها مراجعه کنیم افزون بر ۱۰۰ نوع آلیاژ برای استیل تعریف شده است و هرکدام قابلیت خاص خود را دارد. هر کدام از این آلیاژها دارای درصد نیکل و کروم خاصی میباشد.

در ایران نیز از بسیاری از آنها استفاده میشود ولی در کل میتوانم بگم که ۹۵ درصد استیل مورد استفاده را سه گروه تشکیل میدهند که هرکدام به صورت یک عدد نشان داده میشود. که در زیر به اختصار در یک خط هر کدام توضیح داده میشود.

۱- آلیاز ۲۰۱: که در معرض آب زنگ میزند. که به اصطلاح استیل بگیر نام دارد. یعنی آهن ربا به آن میچسبد. البته این نیروی ربایش توسط آهن ربا ضعیف است.

۲- آلیاژ ۳۰۴: که در معرض آب زنگ نمیزند. به اصطلاح نگیر گفته میشود. یعنی آهن ربا به آن نمیچسبد. در بسیاری از لوازم از آن استفاده میشود مثل قاشق و چنگال و یا سبد های استیل آشپزخانه. معمولا روی پروفیل های استیل عبارت ۳۰۴ حک شده است.

۳-آلیاژ ۳۱۶: ضد آب – ضد اسید و مقاومت در برابر حرارت بالا – موارد مصرف در بسیاری از تجهیزات بیمارستانی و اتاق عمل

معمولا قطعات دکوراتیو را از آلیاژ ۳۰۴ میسازند. چرا که مقاطع و اشکال دکوراتیو این آلیاژ اعم از خشدار و میرور بودن بیشتر در بازار موجود است.

قطعات صنایع شیر و لبنیات از آلیاژ ۳۰۴ ساخته میشوند. مگر در حرارت های بالا که سراغ آلیاژ های بالاتر میروند.

اگر بعد از شناسه عدد حرف لاتین (L) نوشته شود (مانند ۳۰۴L) بدان معناست که این آلیاژ حاوی کربن کمتری (low carbon) میباشد و برای جوشکاری مناسب مناسب تر میباشد.

استیل آلیاژ ۳۰۴

استیل یک فولاد زنگ نزن

استیل به غیر از زنگ نزن بودن قابلیت های دیگری هم دارد که شاید کمتر به اون توجه می شود مانند: قابلیت انعطاف و مقاومت بسیار بالا در برابر عوارض طبیعی مثل باد و باران و آفتاب و آتش.

در خیلی از مکان ها و ماشین آلات ما مجبوریم که از استیل استفاده کنیم و البته در آشپزخانه ها تقریبا استیل به عنوان یک فلز قالب در تهیه و ساخت لوازم آشپزخانه مطرح میباشد.

اشکال مختلف استیل

به هر شکل که تصور کنید می شد استیل رو در اختیار داشت. از ورق و پروفیل و شمش گرفته تا میلگرد و لوله. که البته ما میتوانیم کیفیت سطح متفاوتی رو هم داشته باشیم مثلا زبر- صاف- براق- میرور یا آینه ای

با روش آبکاری به روش pvd میشود که در شرایط خاص و در خلا یک لایه میکرونی حدود ۳۰ میکرون از فلز تیتانیوم رو به روش تصعید بر روی استیل نشاند و رنگهای مختلفی را بر روی قطعه بوجود آورد. به دلیل مقاومت بسیار بالای تیتانیوم نسبت به استیل این لایه بسیار مقاوم می باشد.

این مقاله توسط سایت ریخته گری پیشتاز  تهیه و تولید شده است